Bankalardan Kredi Kartlarına Yeni Düzenleme: Tüm Kart Limitleri Bu Seviyeye İndirilecek!

Türkiye’yi etkisi altına alan enflasyon, milyonlarca vatandaşı harcamalarını yapmak için kredi ve kredi kartı kullanmaya yöneltirken, bankalar bu adımların ardından kredi kartlarında peş peşe mevzuata aykırı adımlar attı.

MERKEZ BANKASI’NDAN BANKALARA KREDİ KARTI TALİMATI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından kredi kartı limiti tahsis edilecek müşterilerin, aylık gelir durumlarına göre limit belirlemesi yapılması zorunlu tutulsa da çok sayıda banka, müşterilerin maaşının 10-15 katına kadar limit sunarak söz konusu uygulamayı ihlal etti.

Türkiye, şu anda dünyada kredi kartı limiti ve aylık gelir dengesinin en sağlıksız olduğu ülkeler arasında yer alırken, geçtiğimiz aylarda kredi kartı faizlerine yönelik atılan kısıtlama adımlarının limitleri kapsayacak şekilde düzenleneceği öğrenildi.

TCMB, her ay piyasalar ile paylaştığı Finansal İstikrar Raporu’nun mayıs sayısında kredi kartı limitlerinin gelire uygun belirlenmesi uyarısında bulunurken, Kredi kartlarının enflasyonist dönemde kolay erişilebilir bir finansman sunduğunu vurguladı.

BANKALAR O KİŞİLERİN KART LİMİTLERİNİ DÜŞÜRECEK

Her ne kadar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankalara kart sahipleri için aylık gelirin 4 katı oranında limit tahsis edileceğini belirtmiş olsa da, birçok banka aynı kredi kartını uzun süre kullanan ve findeks notu yüksek olan müşterilerine aylık gelirlerinin 10 katı oranında limit tahsis edebiliyor.

Türkiye’de asgari ücret kazanan birçok vatandaşın dahi 250 bin lirayı bulan kart limitlerine ulaşmış olması, yanlış finansal işlemlerde batmayı ve çok büyük bir borçla karşı karşıya kalınmayı kaçınılmaz kılıyor.

Ekonomideki tüketim alışkanlıkları için de oldukça sıkıntılı bir durum oluşturan bu uygulama, bankalara gönderilen talimatlar ile kısıtlanacak. Aylık gelirinin 4 katı üzerinde limit verilen kartların limitlerinin düşürülmesi ve bankaların kredi kartı limitlerini incelerken daha sıkı incelemeler yapacağı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x