Antalya Büyükşehir seferber oldu

Büyükşehir Belediyesi iki gündür şiddetli yağış ve fırtınanın etkili olduğu Antalya’da ilgili tüm ekipleri ile birlikte seferber oldu. Büyükşehir ekipleri, bir yandan sel sularına müdahale ederken, bir yandan da yıkılan ve devrilen ağaçları kaldırmak için mücadele etti.

Antalya genelinde Meteoroloji’nin hafta sonu yaptığı şiddetli yağış ve fırtına sebebiyle teyakkuzda bekleyen Büyükşehir Belediyesi ekipleri seferber oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından sarı ve turuncu kod uyarısı yapılmasının ardından Antalya’da Cumartesi ve Pazar günü etkili olan fırtına ve şiddetli yağış, hayatı olumsuz etkiledi.

 

EKİPLER ANINDA MÜDAHALE ETTİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri ve ASAT Genel Müdürlüğü ekipleri, iki gün boyunca gelen ihbarlara anında müdahale etti. ASAT ve İtfaiye ekipleri iki boyunca yağıştan etkilenen ev, işyerinde yaşanan su baskınlarına, ana arterlerdeki alt geçitlerde ve caddelerde çalışma yaptı.

 

AĞAÇLAR DEVRİLDİ

25 Kasım Cumartesi günü Antalya 196 kilogram yağış aldı. ASAT’a 274 su baskını ihbarı geldi. Kentin farklı noktalarında fırtına nedeniyle 13 ağaç devrildi, 200’e yakın ağacın dalları kırıldı. Bazı ağaçlar, araçların üzerine devrildi. Ana yollarda orta refüjlerde devrilen ağaçlara müdahale eden ekipler, kırılan ağaç dallarını keserek araç ve yaya trafiğinde yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçti.

 

İTFAİYE 174 VAKAYA MÜDAHALE ETTİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri de merkez ve diğer ilçelerde meydana gelen su baskınlarına anında müdahale etti. İtfaiye ekipleri, 148 su baskını, 22 mahsur kalma, 3 ağaç devrilmesi, 1 çatı uçma tehlikesi olayı olmak üzere toplam 174 vakaya müdahale etti.

 

SABAHA KADAR MÜCADELE EDİLDİ

Ekipler, sabaha kadar tüm alt geçit ve ana arterleri açık tutmak için mücadele etti. Akşam saatlerinde hızlanan aşırı yağışlardan dolayı ekipler, mazgalları açık tutmak için müdahalede bulundu. Kanalizasyon ve yağmursuyu ekipleri sabaha kadar değişimli olarak 88 personel, 6 adet kanal açma, 1 vinç, 11 kepçeyle çalışmalarını sürdürdü. Şiddetli yağış nedeniyle sel sularıyla dolan alt geçitler yoğun çalışma sonucunda tahliye edildikten sonra trafiğe açıldı.

 

TEKNELER BATTI

Şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle Antalya’daki yat limanlarında bazı tekneler battı, birçok tekne de zarar gördü. Fırtına nedeniyle gelen ihbarlarla yoğun bir çalışma gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi ekipleri fırtınanın etkisini yitirmesinin ardından da yaşanabilecek olumsuzlukları önleme adına çalışmalarına devam ediyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x