Bayramda rota Antalya – Adalar

Duygu Erdoğan / İSTANBUL – Kurban Bayramı, 16 Haziran Pazar ve 19 Haziran Çarşamba arasında kutlanacak. Ancak 20 Haziran Perşembe ve 21 Haziran Cuma günleri de eklenerek, bayram tatilinin hafta sonları ile 9 güne çıkarılması bekleniyor. Turizmciler resmi açıklamanın yakında yapılacağını öngörüyor. Ancak tatil 9 güne çıkarılmadan da planlamalar 9 gün üzerinden yapılmaya başlandı. Rezervasyonlar, tatilcilerin 9 günlük dönemi ikiye bölerek kullanacağını gösteriyor. Bu sayede hem yaz sezonu tatil bölgeleri, hem de kültür turizmi destinasyonlarında hareket görüleceği tahmin ediliyor. Yurt içinde en popüler destinasyon Antalya olurken; yurt dışı rotasında ise vizesiz Yunan Adaları öne çıkıyor. Geçen yıl haziran sonu – temmuz başı olarak yine yaz sezonunda yüksek dönemde kutlanan bayram için 35 milyon kişi kara, hava, deniz ve demir yolu ile şehir değiştirmişti. Bu yıl da benzer bir hareket olması bekleniyor. 5 milyona yakın kişinin ise turizm tesislerinde kalacağı öngörülüyor.

Tesisler dolu olacak

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, planlamaların 9 günlük tatile göre yapıldığını belirtirken bayramla birlikte yüksek bir tatil dönemi geçireceklerini söyledi. Kavaloğlu, “Tatil dönemi genellikle ikiye bölünecek. 3-4 gün konaklamalı tercihler öne çıkıyor. Temmuz ve ağustosta yaz tatillerini kullananların da bir kısmı bayramla birleştirecektir” diye konuştu.

Yunan Adaları revaçta

Ramazan Bayramı tatil döneminde 20 bin kişinin kapıda vize uygulaması ile çeşitli Yunan Adaları’na geçtiği görülmüştü. Kurban Bayramı’nın yaza gelmesiyle hareketin daha yoğun olması bekleniyor. Tur operatörleri de bu bayramda daha hazırlıklı. Yunan Adalarına önceki bayram münferit geçişler olurken, bu bayramda tur ile geçenlerin sayısı artacak. İstanköy (Kos), Midilli (Lesvos), Rodos, Sisam (Samos) ve Sakız (Chios) adalarına ilaveten artık İleryoz (Leros), Limni (Limnos), Kelemez (Kalimnos), Meis (Kastelorizo) ve Sömbeki (Simi) adalarında da ekspres vize uygulamasından faydalanılıyor.

Çeşme, Ayvalık, Kuşadası, Marmaris ve Fethiye gibi bölgelerde kalan yerli turistler buralardan işlemlerini yaparak adalara da geçiyor. Bayram döneminde 50 bin Türk’ün çeşitli adalara geçeceği tahmin ediliyor.

‘Aramalar’ tam gaz

Tatil için rezervasyona yönelik arama motorlarından yapılan ‘bayram tatili’ aramaları bu hafta üst noktaya ulaştı. Neredekal.com CEO’su Gökhan Sivrikaya, “En yoğun ilginin Antalya bölgesinde olduğunu görüyoruz. Antalya’nın Kemer ve Alanya ilçeleri bu bölgede başı çekiyor. Antalya’dan sonra Mersin, Muğla’da Fethiye ve Datça, Balıkesir’de Erdek ve Ayvalık, İzmir’de Çeşme ve Seferihisar bu dönem en çok araştırılan tatil bölgeleri” dedi. Haziran ayının yüksek sezon olması sebebiyle fiyatlarda artış öngörüldüğünü ancak şu an net verilerin oluşmadığını aktaran Sivrikaya, “Mayıs ayı için ortalama 1 gecelik oda fiyatın geçen yıla göre yüzde 72 artmıştı” diye konuştu.

Fiyatlar katlandı

Yüksek sezon olarak yaz ayına denk gelen Kurban Bayramı döneminde otellerde en az iki katı artış olduğu görülüyor. Enuygun Ticaret Direktörü Orkun Özkan, “Bayram dönemi için yapılan Didim otel rezervasyonları bir önceki haftaya göre 12 kat arttı. Fethiye otelleri için yapılan rezervasyonlar bir önceki haftaya göre 4 kat, Bozcaada otelleri için 3.5 kat, Marmaris ve Aydın otelleri içinse 2 kat artış gösterdi. Otobüs bileti özelindeki verilerimize bakacak olursak tatili başladığı 14 Haziran hafta sonu için yapılan aramalar bir önceki hafta sonuna göre 4.5 kat artmış durumda” dedi.

Antalya 55 bin TL Sisam 30 bin TL

Tur operatörlerinin internet sitelerinde yapılan 3 kişilik bir aile için 3 gece 4 günlük tatilin fiyatları Bodrum’da 40 bin liradan başlıyor. Bu fiyat Ayvalık’ta 26 bin liradan, Çeşme’de 36 bin liradan; Antalya’da 36 bin liradan başlayan fiyatlarla satılıyor. Bu fiyatlara kara ve hava yolu ile ortalamada tek yön 5 ila 10 bin lira arasında da ulaşım bedeli ekleniyor. Bu hesapla gidiş dönüş Antalya tatili ortalama 55 bin liraya geliyor.

Tatilini bir tur operatörü ile kapıda vize uygulamasıyla Rodos Adası’nda geçirmek isteyen iki yetişkin bir çocuğun; tur/konaklama/feribot ücretlerinin dahil olduğu fiyat 32 bin liradan başlıyor. Aynı içeriklerle Kos turu ise 30 bin lira fiyatla açılıyor. 2 yetişkin, bir çocuk kendi imkanları ile kapıda vize uygulamasından yararlanmak için ise; Sisam’da 3 gece 4 günlük seyahatte 100 euro gidiş dönüş feribot ücreti, 180 euro vize ücreti (kişi başı 60+20’şer euro vize ve hizmet bedeli, 18 yaşına kadar çocuk için 20 euro bedel), 210 euro’dan başlayan konaklama bedeli var. TL olarak ise 18-20 bin liradan başlayan bir ortalamaya denk geliyor. İstanbul-Kuşadası gidiş dönüşün ise fiyatı 10 bin lirayı aşıyor. Yani toplamda Sisam tatili vize, yol, konaklama ile 30 bin liraya geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x